NEWS

zpět na všechny zprávy

Graiciar: Se svou střeleckou bilancí jsem spokojený, ale mohlo to být i lepší

Česká nejvyšší soutěž nabízí hned celou řadu zajímavých talentů, kterým budoucnost otevřela vrata dokořán. Do pár let o nich můžeme slýchávat častěji, mohou se stát oporami naší reprezentace a pozvednout ji opět tam, kde byla před deseti a více lety. Velkým želízkem v ohni je i osmnáctiletý útočník Martin Graiciar, který má za sebou úspěšný podzim v Liberci.

Perspektivní střelec si během podzimu vydobyl místo v základní sestavě a kouče Trpišovského přesvědčil, že mu může důvěřovat. Kmenový hráč Fiorentiny sbírá pod Ještědem cenné zkušenosti, které by mohl již v příští sezóně v Serii A prodat.

„Spokojený jsem tu nadmíru. Kluci mě skvěle přijali a mužstvo je tady výborné. Sice nemáme takové hvězdy jako v Plzni, na Slavii nebo Spartě, ale díky týmovosti a bojovnosti se jim dokážeme vyrovnat. Město je menší než Plzeň, ale líbí se mi tady hodně. I když je v Liberci teď docela zima,“ přiznal velký talent českého fotbalu.

Graiciar během podzimu odehrál v HET lize v dresu Slovanu celkem 730 minut a vstřelil čtyři branky. Ne náhodou byl před časem testován i londýnským Arsenalem, který se o něj tehdy zajímá. Jak sám ale přiznal, fotbal je u něj ve sportu na prvním místě, proto třeba také nikdy nestál na lyžích.

„Já jsem na rozdíl třeba od mamky nikdy nelyžoval. V patnácti letech jsem dostal první profesionální kontrakt a pak už to nešlo. Kdybych se zranil, přišel bych o něj,“ uvažuje na svůj věk velice moudře a ví, co si může dovolit.

Během podzimu rozvlnil sítě hned ve čtyřech případech, což je vzhledem k jeho věku velmi slušné číslo. „Se svou střeleckou bilancí jsem spokojený, i když jsem mohl dát o dva tři góly víc. Šance jsem měl třeba v Teplicích,“ vzpomíná na zápas, ve kterém mohl brankáře soupeře také pokořit.

„Do pěti utkání jsem bohužel nemohl nastoupit. V úvodních dvou kolech nebylo vyřešeno moje hostování z Fiorentiny, pak jsem se zranil v Karviné a zmeškal zápasy s Plzní, Brnem a Slováckem,“ poukazuje na fakt, proč jeho počet minut nebyl během první poloviny české nejvyšší soutěže vyšší.

Jaro stráví Graiciar ještě pod Ještědem, ale pod taktovkou nového kouče Holoubka. Jeho mentor Trpišovský zamířil, stejně jako sportovní ředitel Jan Nezmar, do pražské Slavie. „Je nám to hrozně líto. Honza Nezmar odvel v klubu za ty roky obrovský kus práce. Je to navíc i lidsky super člověk. Liberci bude chybět,“ netají se tím, že vůdčí tváře Liberce bude těžké nahradit.

„Jindřich Trpišovský a kouč reprezentační devatenáctky Kozel jsou moji dva nejlepší trenéři, které jsem měl. Pan Trpišovský mi dal šanci jako zelenáči, který měl zkušenosti jenom z juniorské ligy. Jsem mu za to vděčný. Dal mi opravdu hodně. Díky němu jsem mohl přestoupit v létě do Fiorentiny,“ dodává Graiciar.