NEWS

zpět na všechny zprávy

Graiciar: Ve Fiorentině jsou rádi, že hraju. Vedení vidělo nějaké mé zápasy

Po právu je považován za jeden z největších talentů české budoucnosti. Ve svých osmnácti letech se těší pravidelnému hernímu vytížení v Liberci, co víc, působí tam na hostování, neboť ho v létě koupila italská Fiorentina. Již v létě by mohl zamířit na Apeninský poloostrov a prodat svůj talent, který monitoroval před časem i londýnský Arsenal.

Během podzimu se v české nejvyšší soutěži prosadil střelecky hned ve čtyřech případech a tuší, že ho jeho italský majitel bedlivě sleduje. „Manažer mi od nich tlumočil zprávy. Vedení vidělo nějaké zápasy. Hlavně jsou rádi, že hraju,“ prohlásil skromně osmnáctiletý útočník.

Jeho angažmá ve Florencii se zrodilo v létě velice nečekaně a jemu pomohly především výkony na evropském šampionátu devatenáctek. „Oni se o mě už zajímali před mistrovstvím. Původně jsem měl v Itálii jenom podepsat smlouvu a vyrazit za libereckými kluky na přípravu do Rakouska,“ vzpomíná, jak se zrodil zatím nejzásadnější přestup jeho kariéry.

„Jenže chtěli, abychom rovnou odjel za mužstvem na soustředění do hor v Itálii. Přitom jsem s sebou neměl žádné věci, jenom kartáček na zuby. Musel jsem si tam všechno dokoupit včetně spodního prádla. Bylo to srandovní,“ uculuje se nad zážitky z léta.

V Itálii se nakonec dlouho neohřál, neboť ho klub vyslal zpátky pod Ještěd, aby sbíral v dresu Slovanu další cenné minuty v HET lize. „Trénoval jsem s týmem týden. Poznal jsem třeba Babacara nebo Federika Chiesu, syna bývalého útočníka Enrika. Hodně se bavil s mladými hráči s juniorky a polským brankářem Dragowským. Bylo to skvělé, že jsem mohl vidět, jak se tam vlastně pracuje,“ pochvaluje si těch pár dní, které s Fialkami strávil.

„Byl jsem tam zrovna v týdnu, kdy hráli dva přípravné zápasy, ale celkově jsou zaměřené na taktickou stránku. V Česku jsou tréninky víc o síle, ve Fiorentině zase o posunech, kde správně stát, kam si nabíhat. Jsou to jiné světy. Přidávám si teď v trénincích, abych se dostal na úroveň jejich hráčů,“ přiznal Graiciar, že svou přípravu rozhodně nevypouští a snaží se ve všech ohledech zdokonalovat.

Jak sám přiznal, rád by okusil evropské soutěže, ale své sny si nechává pro sebe. „Fotbalové sny mám, ale konkrétní nebudu. Nedávno jsem v nějakém rozhovoru řekl, že mým oblíbeným klubem je Real Madrid, a dostal jsem za to od fandů Fioretiny vynadáno,“ dodává Graiciar s úsměvem ve tváři.