AKTUÁLNĚ

zpět na všechny zprávy

Baroš jedním z posledních aktivních hráčů zlaté generace roku 2004, za repre dal čtyři desítky gólů

Milan Baroš je bezpochyby jedním z největších hráčů české fotbalové historie. Rodák z Vigantic u Valašského Meziříčí začal s profesionálním fotbalem v nedalekém Baníku Ostrava, kde na sebe upoutal pozornost dvaadvaceti vstřelenými góly v šestasedmdesáti ligových zápasech ve dvaceti letech. V té době se mu náramně dařilo i v dresu reprezentační jednadvacítky a v roce 2002 přestoupil do anglického Liverpoolu.

Na severu Anglie jeho forma neupadala, hned při svém debutu na začátku sezóny 2002/03 dokázal dvakrát skórovat na půdě Boltonu a Liverpool si domů vezl tři body za výhru 3:2. Baroš se trefil i o týden později proti West Bromwich a jasně ukázal, že Liverpool s ním musí v základní sestavě počítat. Nakonec strávil Baroš v Liverpoolu tři roky, největšího úspěchu své dosavadní kariéry však dosáhl až na samém konci, v roce 2005, kdy s Reds triumfoval v elitní Lize mistrů. V této době se Barošovi dařilo i na reprezentační úrovni. Na Euru 2004 v Portugalsku, kde se národní výběr probojoval až do semifinále, Baroš skóroval celkem pětkrát a stal se tak nejlepším střelcem celého šampionátu. Až za ním ve střeleckých statistikách skončili tehdejší elitní útočníci Wayne Rooney nebo Ruud van Nisterlooy.

Další léta Baroš strávil v jiných anglických klubech Aston Ville a Portsmouthu, od ledna 2007 byl pak hráčem francouzského Lyonu, se kterým okamžitě vyhrál francouzskou Ligue 1. Z Lyonu odešel Baroš po Euru 2008 do tureckého Galatasaraye Istanbul, kde strávil dalších pět let své kariéry, během kterých vstřelil 48 ligových gólů a v roce 2012 vyhrál tureckou ligu. V roce 2013 se Baroš ve svých jednatřiceti letech vrátil do domovského Baníku Ostrava, kam se přes Mladou Boleslav a Liberec znovu dostal v roce 2017. Během své poslední štace v Baníku od roku 2017 se Baroš v české nejvyšší soutěži gólově prosadil šestnáctkrát.