NEWS

zpět na všechny zprávy

Legendární tváře agentury ISM: Jak si Poborský podmanil Evropu svou rychlostí a technikou

Karel Poborský patří mezi uznávané odborníky i po konci profesionální hráčské kariéry. Legendární pravé křídlo s přezdívkou „Steve“ učarovával fanoušky svou technickou vyspělostí a rychlostí. Velká opora českého národního výběru zanechala v Evropě čitelnou stopu, kterou si nyní připomeneme, neboť rodák Jindřichova Hradce patřil do enklávy hráčů zastupovaných agenturou International Sport Management (ISM).

V reprezentačním výběru odehrál Karel Poborský celkem 118 utkání a stal se jedním s nejvyšším počtem startů v historii naší země. Díky své rychlosti a nasazení si vysloužil přezdívku Steve podle kanadského lyžaře Steva Podborskiho. To už bylo ale v dobách, kdy měl za sebou úspěšná angažmá v Českých Budějovicích, Viktorii Žižkov a Slavii Praha. Právě v Edenu si udělal vizitku, kterou náležitě ještě znásobil svým vystoupením na Euru 1996 v Anglii. A poté už o nabídky nebyla nouze, až volba padla nakonec na Manchester United.

Jeho první zahraniční angažmá se odehrávalo na slavném Old Trafford, což byla velká zkouška ohněm. Kromě jazykové bariéry si musel navyknout na ostrovní styl, ale legendární kouč Sir Alex Ferguson v něj měl důvěru. „Jednání byla konkrétní a rychlá. První kontakt proběhl už během Eura. Ferguson za mnou přišel na hotel a jen se zeptal, jestli mám zájem jít do Manchesteru. Samozřejmě jsem řekl, že ano. Pak už to nabralo obrátky a do týdne se podepisovala smlouva,“ vzpomenul Poborský již v několika rozhovorech, jak se zrodil jeho přestup do Premier League. Celkem za Rudé ďábly odehrál 37 zápasů a vstřelil 6 branek.

Z Manchester United putoval do portugalská Benfiky a jak sám Poborský několikrát přiznal, tamní soutěž mu herně vyhovovala mnohem více. V Lisabonu strávil 4 sezóny a poté zamířil do Itálie. Římské Lazio jej získalo na počátku roku 2000.

První sezóna v dresu Lazia byla jako z říše snů a každý moc dobře věděl, jaký český kat defenzivních řad soupeřů se v základní jedenáctce římského celku ukrývá. Celkem ve dvou sezónách odehrál 46 zápasů a připsal si pět branek.

Z rodinných důvodů se rozhodl po dvou letech neprodloužit smlouvu a vrátil se do Čech. Odmítl i vábení z Německa či Rakouska a přednost dal pražské Spartě, se kterou dvakrát triumfoval v lize a jednou v domácím poháru. Navázal tak na úspěch z Edenu, kde tuzemskou nejvyšší soutěž ovládl ale jen jednou. Největším klubovým úspěchem přesto zůstal zisk mistrovského titulu v Premier League v barvách Manchesteru United.

S kariérou se rozloučil tam, kde k velkému fotmalu přičichl. Dynamo ČB jeho zkušenosti ocenilo a on 28. května 2007 zatleskal naposledy fanouškům. Pokud by se ohlížel zpět za svou kariérou, tak čítá plno velkých a nezapomenutelných momentů. Zahrál si na třech ME, kde v roce 1996 skončil druhý a v roce 2004 třetí. V roce 2006 nakoukl se Lvíčaty i na MS, pouze ale do základní skupiny. Pokud jde o úspěchy individuální, tak na Euru 1996 byl součástí All-star teamu, ve stejném roce ovládl i anketu Fotbalista roku, kde se o prvenství podělil s Patrikem Bergrem. V letech 2003, 2004 a 2005 byl zvolen osobností české nejvyšší soutěže.