AKTUÁLNĚ

zpět na všechny zprávy

Legendární tváře agentury ISM: Dívčí idol s tvrdou ránou, kterou ocenili i na Anfield Road

Času ani člověk neporučí, proto je až k nevíře, že dřívější idol nejedné české dívky Patrik Berger letos oslaví již své sedmačtyřicáté narozeniny. Jeden z nejvýraznějších záložníků v historii českého fotbalu si dokázal získat nejen tuzemské fanoušky, ale uznání se neslo napříč starým kontinentem. Výrazná tvář českého reprezentačního týmu má za sebou bohatou hráčskou kariéru, kterou si nyní připomeneme, neboť rodák z Prahy patřil do enklávy hráčů zastupovaných agenturou International Sport Management (ISM).

Svého času neměl na levém kraji zálohy konkurenci. Celá Evropa znala jeho jméno a věděla, jakou kvalitou tento hráč disponuje. Odchovanec pražské Sparty paradoxně nepřičichl k profesionálnímu fotbalu skrze letenský tým, ale ještě jako dorostenec odešel k městskému rivalovi ze Slavie. Na vině byla vleklá jednání o smlouvě, ale hráč si na svůj nečekaný tah rozhodně nemůže stěžovat, neboť mu otevřel brány do velkého světa.

V Edenu strávil nakonec čtyři roky, kdy stihl v devadesáti zápasech zaznamenat 24 branek. Již na počátku jeho kariéry bylo jasné, že se dokáže vyrovnat slavnému strýci Janovi, který se taktéž zapsal výrazně do historie československého fotbalu. Svůj ligový debut v sešívaném dresu si odbyl v srpnu roku 1991. Z juniorské reprezentace vedla záhy velmi rychlá cesta do seniorského výběru, ve kterém se taktéž neztratil.

Díky svým výkonům se o něj začali zajímat v Bundeslize a nakonec ho kouč Hitzfeld přivedl do Borussie Dortmund.  Bergr byl tak u vzestupu, který dokázal narušit suverenitu Bayernu a v roce 1995 s ním slavil titul v německé nejvyšší soutěži. Na stejné adrese stihl ještě ovládnout tamní Superpohár, ale pak již přišla lukrativní nabídka z Premier League. O rok později pak Dortmund ovládl dokonce i Ligu mistrů, ale to už byl Berger v Anglii.

Cesta na Ostrovy pramenila také z nespokojenosti, když začal být využíván na postu defenzivního štítu. Není žádným tajemstvím, že český legionář preferoval raději hru dopředu a obrana mu byla lehce cizí. Ale i další přestup se jevil jako správný krok, neboť právě na Anfield Road zažil Patrik Berger nejlepší léta své kariéry.

V barvách Reds se podílel u triumfu v FA Cupu, Carling Cupu, Charity Shield, Poháru UEFA i evropského Superpoháru. Liverpool si ho vyhlédl i díky evropskému šampionátu v Anglii, kde se svými krajany dokráčel až do finále a stal se členem All Stars týmu. Na Anfield Road nakonec odehrál v sedmi sezónách 107 ligových zápasů a připsal si 28 branek. Stále častější problémy se zdravím ale nakonec vedly k rozvázání spolupráce.

Na Ostrovech však zůstal, aby vyzkoušel ještě angažmá v Portsmouthu, Aston Ville či krátké hostování ve Stoke City. V závěru května 2008 byl představen jako nová posila Sparty. Právě na Letné se Patrik Berger také rozloučil se svou profesionální kariérou.

Jeho bouřlivá povaha byla známa i v reprezentačních barvách, ale pozvánek se mu z počátku pravidelně dostávalo. Na ME v Anglii byl jednou z klíčových tváří týmu, na ME 2000 už se začaly prohlubovat neshody s trenéry, které nakonec vyústily v předčasný konec. Na svém kontě měl 42 startů a 18 přesných zásahů. V roce 1996 se o korunku pro Fotbalistu roku ČR podělil s Karlem Poborským, anketu Zlatý míč ČR už ovládl ale sám.